Kas vaktsineerida ennast gripi vastu?

Hakkab saabuma aeg, mil on õige aeg ennast lasta gripi vastu vaktsineerida. Me elame ühiskonnas, kus kõik inimesed ei ole tugeva immuunsüsteemiga ja terved. Vaktsineerides me säästame oma elu ja tervist ning mis veelgi tähtsam – me ei levita haigust teistele, kellel on raskeid haigusi ja langenud immuunsüsteem. Gripp on tõsine viirushaigus, mis võib anda raskeid tüsistusi ja nõrgestatud organismi puhul võib lõppeda ka letaalselt (surmaga). Eelmisel aastal haigestus Eestis grippi 50 000 inimest ja suri tüsistuste tõttu 94 inimest. Nad kuulusid kõik riskirühmadesse ja olid vaktsineerimata. Suured gripiepideemiad algavad detsembri alguses, seega on õige aeg ennast vaktsineerida lasta juba alates oktoobrist. Vaktsineeritud inimene saab talve nautida ilma haigestumiseta ja kui haigestutakse, siis kulgeb gripp kergemini. Oma kogemustele toetudes võin öelda, et vaktsineerimine on ohutu ja efektiivne gripi ennetamise meetod. Eelmise aastal oli väga suur gripipuhang, mis andis palju raskeid tüsistusi nii kopsupõletike kui muude tüsistuste näol. Palju inimesi tuli suunata haiglaravile. Kindlasti peaksid ennast vaktsineerima inimesed üle 65 eluaasta ja lapsed, kellel on kroonilisi haigusi , immuunpuudulikkusega patsiendid, hoolekandeasutuse elanikud, teenindus-, lasteasutuste ning meditsiinitöötajad. Meie riigis on gripiga vaktsineerimisega hõlmatus seni üks madalamaid Euroopas, jäädes 3,2 protsendini elanikkonnast. Mujal Euroopas on see tunduvalt kõrgem, ulatudes 56%ni.

Gripivakstiin sobib nii täiskasvanutele kui lastele alates 6. elukuust. Vaktsineerimisjärgne immuunsus kestab 12 kuud. Gripitüvede vastased antikehad tekivad 2 nädala jooksul. Vaktsineerimisel peab inimene olema terve, tal ei tohi olla munavalge ülitundlikkust. Gripivaktsiin on inaktiveeritud ja seega ise haigestumist ei põhjusta. Sagedasemad kõrvaltoimed vaktsinatsioonil on kohalik naha punetus ja valulikkus süstimiskohal. Vahel võib tekkida ka väike palavik ja pea- ning lihasvalu, mis kaovad 3 päevaga ja eraldi ravi ei vaja.

Apteegivõrgus on müügil 2 erinevat vakstiini: Vaxigriptetra, mis sisaldab 2 A tüüpi viiruse tüve ja 2 B gripi viiruse- tüve. Seda vaktsiini võib teha lastele alates 3. eluaastast. Influvax sisaldab 3 erinevat tüve ja vaktsineerida võib alates 6. elukuust.

Gripivaktsiini saab tellida oma perearstilt, kes kirjutab välja retsepti. Kui hoolid endast ja oma lähedastest, siis tule Tervisekeskusesse ja lase ennast gripi vastu vaktsineerida.

Riina Niibo Tapa PAK perearst